۲۴ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۹

کلات نادر گزارش می‌دهد:
روستای چنار با جمعیتی بالغ‌بر 3500 نفر بزرگ‌ترین روستای شهرستان کلات است که در بخش زاوین واقع‌شده است.

به گزارش کلات نادر، مردم این روستا به کمک اعضای شورای توسعه روستا،با نصب بنری از مصوبات در مسجد روستا و در دید عموم اقدام به کار خیرخواهانه کردند.

در این بنر مقرر گردیده است که در کلیه مراسمت ازدواج خرید ۵قلم جهیزیه مبنی بر تلویزیون، سرویس چوب، فرش و پشتی و لباسشویی با حداکثر۷میلیون و خرید طلا به مبلغ۱۵ گرم  از طرف خانواده داماد و خرید جهیزیه با مبلغ۵میلیون از طرف خانواده عروسی به همراه لحاف‌تشک تهیه شود .

هرچند در این مصوبه کاهش چشم‌گیر هزینه‌های مهریه به میزان ۵۰سکه طلا برای همه روستاییان مصوب گردیده است.

در ادامه مصوبات انجام مراسمات شیرینی‌خوری عروسی و مراسم چهلم تا حد امکان برگزار نشود و در صورت تمایل خانواده،باید به برگزاری در منزل به‌صورت مختصر صورت پذیرد.

مهدی نای در، بخشدار زاوین اظهار داشت: انسجام و مشارکت اجتماعی بالا و مثال‌زدنی اهالی از ویژگی‌های برجسته و متمایزکننده این روستای کردزبان است.

وی با این عنوان که یکی از مصادیق شاخص انسجام اجتماعی اهالی روستای چنار، تقلید و اجرای اهالی در اجرای مصوبات شورای توسعه روستا(زیرمجموعه شورا اسلامی و دهیاری) در خصوص برگزاری ازدواج آسان و نیز مراسمات جشن عروسی و ترحیم کم‌هزینه است،بیان کرد: این مصوبه در روستا به‌گونه‌ای است که اهالی روستا با هر وضعیت درآمدی خود را مقید و ملزم به رعایت این مصوبات شورای توسعه چنار می‌دانند.

نای در با این عنوان که این روستا، روستایی برخوردار در روستاهای کلات محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد:چنار تنها روستایی است که تمام صنوفی که در شهرکلات هست در این روستا دایر است.

مهدی احمد پناه دهیار چنار در ادامه با این عنوان  که طبق رسوم روستای کرمانج نشین این روستا، هرساله معتمدین، بزرگان و شورای اسلامی جهت جلوگیری از ورود هزینه‌های اضافی زندگی و کمک به خانواده‌های ضعیف در جهت ازدواج و برگزاری عروسی و خرید جهیزیه مصوباتی دارند که با توجه به اینکه از یک تیره و قبیله هستند و هیچ‌کسی بدون سبب و نسب از هم جدا نیستند معمولاً التزام به رعایت مصوبه دارند و گاهی هم حتی افراد توانمند مالی نیز به‌عنوان یک الگوی آسان رعایت می‌نمایند، لذا لفظ “اجبار “در برخی از شبکه‌های اجتماعی ناشی از عدم ناآشنایی بافرهنگ این روستا و چالش‌های فضای مجازی بود.

دهیار چنار افزود: هرسال در اوایل سال و معمولاً در ایام عید شورای توسعه روستای چنار که الان حدود ۸ سال راه‌اندازی می‌گذرد از ۳۵ نفر از همه اقشار جامعه (فرهنگیان – نظامیان – بزرگان و معتمدین – دهیار و شورای اسلامی – مرکز بهداشت – سپاه – روحانی )تشکیل می‌شود و  صرفاً برای همین موضوع تشکیل جلسه می‌دهند و برای سال جدید در خصوص مهریه‌ها، جهیزیه و سایر مسائل مربوط تصمیم‌گیری می‌کنند.

وی از اهمیت این شورا این‌گونه گفت که حتی خیلی از خانواده‌ها هم که هرسال اوایل عید در تکاپوی ازدواج هستند منتظر این موضوع می‌شوند تا ببینند مصوبات خروجی شورا چیست و بعد مهریه و جهیزیه رو مشخص می‌کنند.

علی قایمیان بزرگ‌شده این روستا از گذشته‌های نه‌چندان دور برایمان بابیان اینکه عروسی‌ها در این روستا در دهه قبل سه شبانه‌روز بود،عنوان داشت: باهمت شورا عروسی‌ها در اواسط دهه قبل به یک شبانه‌روز اجبار گردید و خیلی‌ها مقاومت کردند اما باگذشت زمان با این طرح کاهش هزینه‌ها به حداقل به‌صورت مردمی با تلاش اعضای شورا به تصویب رسید.

وی در ادامه ابراز کرد: نه‌تنها مراسم عروسی بلکه مراسم‌های ختم نیز به پس از سوم تمام می‌شود و خیلی‌ها در راستای حذف چهلم و هفتم  مراسم ختم اقدام کردند و در روز سوم مراسم هزینه‌ها رو به کمک روستا می‌دهند و کمتر کسی اگر تمایل به برگزاری مراسم بیشتر داشته باشد داخل منزل با جمعیت محدود برگزار می‌کند.

یکی دیگر از روستاییان چنار با گلایه از اینکه تصویر مصوبه روستا در بسیاری از گروهای خبری استانی و کشوری در حال دست‌به‌دست شدن و همه از مصوبات به‌عنوان شرایط اجباری ازدواج یادکردند،گفت: این مصوبه توسط شورای توسعه روستا از دل مردم و از همه اقشار روستا نوشته‌شده و به‌هیچ‌عنوان اجبار نیست.

این سکنه روستا با این عنوان که این مصوبه نشان‌دهنده همدلی و انسجام اهالی روستاست که پیرو مصوبات منتخبین خودشان ازدواج رو امری آسان می‌گیرند و به‌هیچ‌عنوان اجباری نیست و کسی که توان مالی بالای داشته باشد می‌تواند هرچقدر که دوست داره خرید کنه و خوشبختانه این مصوبه بیشتر برای خانواده‌های با سطح درآمد پایین اجرایی شده و خودش باعث ازدواج  آسان گردیده است.

به قلم جواد قدیری

انتهای پیام/

photo_2016-09-12_13-15-56

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *