۱۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۵

در قاب تصویر
كلات بخاطر موقعيت كوهستاني وجاذبه های تاریخی و همچنین جاري شدن رودخانه ها ؛ آبشارهاي گوناگون ؛ پوشش گياهي متنوع در تمام سطح شهرستان ؛ دارا بودن حيات وحش متنوع و كوههاي سر به فلك كشيده همه ساله پذيراي گردشگران زيادي می باشد.

به نقل از کلات نادر؛ شهرستان کلات وسعتی در حدود ۳۲۷۶ کیلومتر مربع دارد که از شرق به سرخس ، از غرب به درگز، از شمال به کشور ترکمنستان و از جنوب به مشهد و چناران محدود شده است. کلات در میان رشته کوه هزار مسجد قرار گرفته و این رشته کوه از جانب جنوب غربی حائلی طبیعی است که این شهر را از مشهد و چناران جدا ساخته است. آب و هوای کلات معتدل کوهستانی است. شهرستان کلات شامل دهستانهای لایین، کبود گنبد، پساکوه و زاوین است که مجموعآ دارای ۱۴۰ پارچه آبادی  است.

 

آبشارهای معروف قره سو

دره قره سو تقریبا در ۱۰ کیلومتری غرب شهر کلات واقع شده است. این منطقه کوهستانی پر آب و مصفا مکانی جذاب برای گردشگران بوجود آورده و آبشارهایی دیدنی و زیبایی را در دل خویش جای داده است. در راه کوهستانی دره ی قره سو، بر دیواره های سنگی نردبان های فلزی نصب گردیده تا مسیر رفت و آمد و دسترسی به آبشارها را برای گردشگران آسانتر نماید.

 

 

آبشار ارتکند وبهشت گمشده

از جمله مناطق گردشگری در شهرستان کلات آبشار ارتکند و مناظر زیبای اطراف آن است. این مکان در ۴۰ کیلیومتری جاده مشهد به کلات واقع شده است.این آبشار نسبتا مرتفع که از میان کوههای سر سبز منطقه ارتکند به پایین می غلتد چشم اندازی بدیع و شگرف در این ناحیه بوجود آورده است. منطقه ارتکند به دلیل داشتن ارتفاعات و ناهمواریهای طبیعی همواره مورد علاقه کوهنوردان و ورزشکاران نیز بوده است.

 

رودخانه و آبشارهای زاوین

سرزمین زیبای زاوین که رودخانه ای به همین نام آن را مشروب ساخته سبب پراکنش درختان مثمر و غیر مثمرفراوانی در منطقه گردیده و ایجاد گذرگاهی چشم نواز را برای طبیعت دوستان رقم زده است که در آن کوههای مرتفع و کوتاه، صخره ها و مناظری بسیار متنوع و خیال انگیز را در حاشیه رودخانه ایجاد نموده است. سراسر طول سال این آبشارها جهت بازدید مناسب بوده و برای تسهیل در تردد گردشگران، نردبانهای فلزی در مسیر نصب شده است. در پایین دست این آبشارها سد زاوین قرار گرفته است که چشم هر گردشگری را به خود می خواند.

 

آبشار آبگرم

بعد از عبور از گردنه ها و کوههای بسیار زیبای جاده کلات در کیلومتر ۷۵ دو راهی آبگرم، واقع شده است. مسیر فرعی تا منطقه ییلاقی و بسیار زیبای آبگرم تقریبآ ۷ کیلو متر است. سراسر این دره طولی را باغات و مزارع کشاورزی در بر گرفته است و رودخانه پر آب آبگرم نیز در این دره در جریان است که در بالا دست خود آبشار مرتفع را ایجاد می کند و بخار حاصل از آن نظر هر گردشگری را به خود جلب می کند .

 

منطقه ییلاقی لایین

منطقه ییلاقی لایین در۳۰کیلو متری شمال غربی کلات واقع شده است. آب و هوای معتدل کوهستانی و آب فراوان این ناحیه را به سر زمینی سبز مبدل کرده است. در اردیبهشت ماه هر سال با شکفتن شقایق های وحشی، این مکان با دشتی از گل های سرخ شقایق فرش می شود که منظره آن هر گردشگری را شگفت زده می کند. در منطقه لایین روستاهای خوش آب و هوایی با تنوع گیاهی بسیار و مزارع پر بار شالی همچون روستای چهار راه، بابا رمضان، سنگ دیوار، لایین کهنه و لایین نو قرار دارند.

روستاي سيني كهنه:

اين روستا در بخش مركزي شهرستان كلات واقع شده است و فاصله آن تا شهر كلات ۲۷ كيلو متر است كه تعداد ۵۲۰نفر جمعيت دارد و زبان آنان تركي است. در حال حاضر مهمترين امامزاده سطح شهرستان در اين روستا واقع شده است و جاذبه هاي گردشگري اين روستا علاوه بر زيارتگاه عبارتند از: برج هاي نگهباني قديمي، جنگل هاي زالزالك و باغات و مزارع و رودخانه سيني كهنه كه منطقه ييلاقي بسيار زيباي را در مسير خود ايجاد كرده است.

 

 

روستای چرم:

چرم كهنه در ۱۰ كيلومتري شهر كلات واقع شده است ،وجود زو بسيار زيبا و آبشارهاي متعدد كه در مسير رودخانه قرار گرفته است. از جذابيتهاي اين روستاست.از سويي قرار گرفتن منازل مسكوني در شيب تند دامنه كوه سبب شده كه اين روستا از زيباترين روستاهاي پلكاني شهرستان به حساب آيد.

 

ايده ليك:

روستاي ايده ليك با داشتن كوههاي سيستان ، بوي شاليزار، باغ هاي زيبا و آب و هواي ييلاقي از جمله مناطق سبز وزيباي شهرستان كلات مي باشد. اين روستا در فاصله ۳۰ كيلو متري مركز شهرستان و در دامنه كوههاي سر به فلك كشيده سيستان قرار دارد. وجود آب فراوان، جنگل هاي ارس و حيات وحش متنوع آن زمينه بسيار خوبي را براي گردشگران مهيا نموده است.

بابا رمضان :

اين روستا در ۴۳ كيلو متري كلات به سمت درگز واقع شده است و به دليل وجود زيارتگاهي كوچك به نام بابا رمضان به اين نام خوانده مي شود. روستا از توابع دهستان هزار مسجد است كه اكثريت رودخانه هاي شهرستان از اين كوه ها سرچشمه مي گيرد . اين رودخانه ها در طي مسير خود كه به تركمنستان ختم مي شود.

/انتهای پیام

برچسب‌ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *