۱۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۳

در قاب تصویر
كلات بخاطر موقعيت كوهستاني وجاذبه های تاریخی و همچنین جاري شدن رودخانه ها ؛ آبشارهاي گوناگون ؛ پوشش گياهي متنوع در تمام سطح شهرستان ؛ دارا بودن حيات وحش متنوع و كوههاي سر به فلك كشيده همه ساله پذيراي گردشگران زيادي می باشد.

به نقل از کلات نادر؛ شهرستان کلات وسعتی در حدود ۳۲۷۶ کیلومتر مربع دارد که از شرق به سرخس ، از غرب به درگز، از شمال به کشور ترکمنستان و از جنوب به مشهد و چناران محدود شده است. کلات در میان رشته کوه هزار مسجد قرار گرفته و این رشته کوه از جانب جنوب غربی حائلی طبیعی است که این شهر را از مشهد و چناران جدا ساخته است. آب و هوای کلات معتدل کوهستانی است. شهرستان کلات شامل دهستانهای لایین، کبود گنبد، پساکوه و زاوین است که مجموعآ دارای ۱۴۰ پارچه آبادی  است.

عمارت خورشید

این بنا که در بین مردم به قصر خورشید معروف گردیده یک برج مقبره ی نیمه تمام است که در میانه شهر کلات واقع شده است. بنای عمارت خورشید از گور تیمور در سمرقند اقتباس شده است. این کاخ مجموعاً دارای ۱۲ اتاق است که داخل هراتاق نیز تزئیناتی از نقاشی و گچ بری دیده می شود. بنا دارای سردابه ای متشکل از هشت فضای بهم پیوسته پیرامون آن و فضای آرامگاهی بر روی سکویی هشت ضلعی می باشد  بر اساس مطالعات باستان شناسی این بنا در ابتدا نیز مقبره ای مربوط به عصر ایلخانی بوده که در زمان افشاریه بنای کنونی بر شالوده ی بنای قدیمی ساخته شده است.

 

مسجد کبود گنبد

در فاصله حدود ۲۰۰ متری شرق عمارت خورشید، مسجدی چهار ایوانی قرار دارد که به دلیل رنگ کاشیهای گنبد آن، کبود گنبد نامیده شده است. احتمالا در این مکان ابتدا آرامگاهی متعلق به دوره ایلخانی وجود داشته که ساختار مسجد در دوره های بعد از آن تبعیت کرده است.  زیبایی این مسجد مرهون کاشی های رنگارنگی است که در تزئینات آن بکار رفته است. در مجاورت مسجد حمام کوچکی قرار دارد که هنوز پابرجاست و قابلیت این را دارد که به آن کاربری جدید داده شود.

برج ارغونشاه :

برج ارغوانشاه در محلي به نام دربند در قسمت غربي شهر كلات واقع شده است. قدمت برج تقریبا به قرن هفتم هجری و به دوره ایلخانان مغول بر می گردد، اين برج در حدود ۲۰۰ متري كتيبه نادري قرار دارد ، ارتفاع آن از رودخانه بالغ بر ۴۰ متر است. وارتفاع خود برج ۸ تا ۹ متر مي باشد كه بر روي كوهي قرار گرفته و از آن مي توان بر تمام دره اي كه به دروازه غربي كلات منتهي مي شود ، اشراف كامل داشت.

 

کتیبه نادری

در ابتدای دروازه ارغونشاه و بر بلندای ۱۵ متری از کف رودخانه، کتیبه ای به خط نستعلیق با حاشیه و قاب مزین به نقوش اسلیمی بر دیواره ی صخره ای ایجاد شده که ۲۴ بیت شعر از سروده های گلبن افشار، در مدح نادر شاه است. بیت اول سروده فارسی و سایر ابیات ترکی می باشد. گویا این کتیبه ناتمام مانده است.

 

بند نادری

در شرقي ترين قسمت دژ كلات قرار دارد و فاصله آن تا مركز شهر ۳ تا ۴ كيلومتر است . ساختمان سد از سنگ ، آجر و ساروج ساخته شده و در حال حاضر آب سد از شكاف عميقي كه در زير سد ايجاد شده است، مي گذرد . ارتفاع آن از بستر رودخانه ۲۵ متر( البته ارتفاع آن خيلي بيشتر بوده  حدود ۷۰ متر كه تخريب شده است )  و عرض آن در با لاي سد بيش از ۷ تا ۱۲ متر است .دوره تاريخي ساخت بند با توجه به مصالح و نوع معماري سلجوقي تاريخ خورده است كه در دوره افشاريه مرمت و توجه بيشتري به آن شده است.

تاسیسات دفاعی دروازه نفطه

بریدگی دیوار شمال دژ کلات در ناحیه شمال شرقی امکان عبور و مرور را به داخل دژ فراهم آورده است. این معبر که دومین ورودی اصلی کلات می باشد به دروازه نفطه شهرت دارد.که شامل برج های دیده بانی استوانه ی شکلی در دو طرف دروازه با تیرکش ( مزغل ) و سنگر دفاعی مستحکمی در سه طبقه می باشد. به نظر می رسد این تاسیسات بسیار قدیمی تر از دوران افشاریه باشند.

آس باد خشت

بقای این سازه بادی در مجاورت روستای خشت و در جبهه شمالی دژ کلات و در ۱۳ کیلومتری عمارت خورشید برفراز طاقدیسی به ارتفاع ۲۲۰۰ متر از سطح دریا قرار گرفته است. در جبهه شمال غربی دشت در روستای خشت بخشی از دیوارهایی بر جای مانده که نزد اهالی به آس باد معروف است.

موزه مردم شناسی

این موزه با وسعت ۲۷۰ مترمربع، بخشی از طبقه تحتانی عمارت خورشید را به خود اختصاص داده است. غرفه های این موزه نمایشگر الگوهایی از نحوه زندگی، مشاغل و حرفه ها، طبیعت و مواهب آن، صنایع دستی و بومی و پوشش مردم مناطق مختلف این ناحیه است. فضاهای ایجاد شده شامل غرفه فنون بافته ها، غرفه زندگی عشایری، نمایش آداب و رسوم ازدواج، غرفه کشاورزی، غرفه آهنگری و … است.

قلعه فرود

قلعه فرود در سمت شمال غربي شهر كلات و در حدود يك كيلومتري شمال روستاي گرو بر فراز ارتفاعات مشرف به دشت تركمنستان قرار دارد. ارگ فرود قلعه اي ست كاملآ نظامي با دو راه باريك كه بزحمت و به صف با يد وارد  قلعه شد ، برج و باروهاي نگهباني آن اگر چه امروزه تخريب شده است اما آثار باقيمانده  آن ها نشان از عظمت اين قلعه در دوره اي از تاريخ است .

 

/انتهای پیام

برچسب‌ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *