۲۱ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۷

کلات نادر گزارش می‌دهد:
تعدادی از روستاهای بخش زاوین شهرستان کلات از دریافت شبکه‌های صداوسیما محروم هستند و همین امر موجب روی آوردن جمع کثیری از مردم به شبکه‌های ماهواره‌ای شده است.

به گزارش کلات نادر، بخش زاوین با جمعیت بیش از ۱۷ هزار نفر در جنوب شهرستان کلات و در جوار بخش مرکزی مشهد واقع‌شده است.

این بخش دارای دو دهستان زاوین و پساکوه است که دارای ۲۴ روستا و دارای۴۵آبادی دارای سکنه می‌باشند.

روستاها و بخش‌های شهرستان کلات هرکدام به‌نوبه خود دارای مشکلات فراوانی ازجمله عدم زیرساخت‌های مناسب در روستاهای دورافتاده،مهاجرت روستائیان به شهر است.

اما نکته جالب‌توجه در بخش زاوین شهرستان کلات،عدم آنتن دهی شبکه‌های صداوسیما است.

در عصر ارتباطات که غول‌های رسانه‌ای به رقابت به با یکدیگر می‌پردازند در قسمت‌های مختلفی از کشور ما صداوسیما نتوانسته به‌خوبی وظیفه خود را انجام دهد.

ساکنان بخش زاوین شهرستان کلات در طی چند سال اخیر شبکه‌های ماهواره‌ای را جایگزین شبکه‌های داخلی صداوسیما کرده‌اند؛بطوریکه تأثیرات منفی خود را بر زندگی مردم به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم داشته است.

در دهستان زاوین محور سرود- ژرف بشقاب‌های ماهواره که تولیدکننده غذاهای مسموم هستند به‌وفور دیده می‌شود که جایگزین شبکه دیجیتالی و شبکه‌های داخلی صداوسیما شده است.

شاید مهم‌ترین دلیل دامن زدن مردم این منطقه به استفاده از ماهواره‌ها عدم دریافت سیگنال دیجتالی وبه وضوح سیگنال سراسری دانست.

تزلزل بنیاد خانواده ها اولین هدف برنامه های ماهواره ای است که موجب از بین رفتن صداقت و همبستگی در بین خانواده ها می گردد.

آیا وقت آن نرسیده با توجه به گسترش رسانه های غول پیکر در سطح جهان مسئولان فرهنگی ما بفکر اصلاح شبکه های داخلی و آنتن دهی آن در نقاط روستایی شوند.

برطرف نمودن مشکلات آنتن دهی صدا وسیما در نقاط مختلف روستایی،ساخت برنامه های تولیدی و بومی و پخش برنامه های متنوع فرهنگی متناسب با نیازهای فرهنگی مناطق،تنها گوشه ای از وظایف مدیران صدا  وسیما در این استان است که در برخی موارد به وادی فراموشی سپرده شده است و موجب شده شبکه های ماهواره ای در خلا فرهنگی این مناطق جای پای خود را محکم کرده باشد.

احمد رسولی در گفت و گو با کلات نادر با بیان اینکه عدم دسترسی به شبکه های دیجتالی وضعف در شبکه های سراسری علت سوق مردم به  شبکه های ماهواره ای است،عنوان داشت: متاسفانه جوانان روستا با توجه به عدم داشتن زمین فوتبال و سالن ورزشی اوقات فراغتی بخصوصی ندارند و این سوق دهنده مردم به شبکه های ماهواره ای است.

وی با بیان اینکه شاید ابتدا امر برای برنامه های تلویزیونی مراجعه کنند ولی خواه و ناخواه صد درصد شبکه های مخرب ماهواره ای گرفتار می شوند.

شهروند ساکن سررود  در ادامه افزود: مهم ترین نقطه این موضوع عدم توجه مسئولین به این امر است که موجب غفلت از تهاجم فرهنگی که یکی از دغدغه های مقام معظم رهبری است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *