۸ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۰

قطعا برای عموم مردم مهم نیست که روحانی در سال آینده بار دیگر بر دستاوردهای برجامی و بوئینگی و وارداتی‌اش بکوبد.

به گزارش کلات نادربه نقل از آناج، کمتر از ۱۰ ماه تا انتخابات ریاست جمهوری سال آینده باقی مانده و گروه‌ها، احزاب، جناح‌ها و به‌خصوص دولت‌مردان تدبیر و امید برای حضور پرقدرت و کنار زدن رقبا به تکاپو افتاده‌اند. روحانی نیز قطعا برای انتخابات پیش‌رو برنامه‌های خاص خودش را دارد، اما ظاهرا این خاص‌بودن، بیشتر از آنکه بر خدمت‌رسانی به مردم استوار باشد، بر سیاست‌ورزی استوار است.

تجربه نشان داده که پیروز هر کدام از انتخابات‌هایی که در پایان عمر ۸ ساله‌ی سه دولت ماقبل تدبیر و امید صورت گرفته، نامزدی با رادیکال‌ترین مواضع نسبت به وضع موجود بوده است. بدیهی است که در سال ۹۶، تنها کسی که نمی‌تواند از این زاویه وارد شود، حسن روحانی است. چرا که او ۴ سال فرصت داشته تا به همه‌ی وعده‌های ۱۰۰ روزه، اقتصادی، سیاسی، پاسپورتی، اجتماعی و فرهنگی‌اش جامه‌ی عمل بپوشاند تا در مناظرات انتخاباتی حرفی برای گفتن داشته باشد.

قطعا برای عموم مردم مهم نیست که روحانی در سال آینده بار دیگر بر دستاوردهای برجامی و بوئینگی و وارداتی‌اش بکوبد؛ چرا که همه‌ی این‌ها تا کنون توفیری به حال مردم نداشته است. مردم به دنبال پرسیدن سؤالات خود هستند؛ سؤالاتی که در دیدار رئیس‌جمهور با مردم کرمانشاه از سوی برخی حاضرین پرسیده شد و روحانی با عتاب به آنان گفت: «گوش نمی‌کنید همین می‌شود!» مسلم است که در سال آینده سبد رأی مردم از آنِ کسی خواهد شد که هم در پرسش‌گری از روحانی خوب ظاهر شود و هم عملکرد قابل قبولی را در کارنامه‌ی خود داشته باشد.

البته قابل ذکر است که روحانی هنوز هم بدش نمی‌آید از موضع اپوزوسیونی سخن بگوید. او هر از چند گاهی با تکرار این روش، افکار عمومی را محک می‌زند تا ببیند که آیا این روش، کارساز هست یا خیر؟ که البته با توجه به برخی مشکلات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی دولت اعم از نرسیدن میوه‌های برجام و بحران حقوق‌های نجومی و مهم‌تر، نحوه‌ی مواجهه‌ی روحانی و کابینه‌اش با این مسأله، پایگاه اجتماعی روحانی در حال کوچ‌کردن به سمت مقصد نامعینی هستند که قطعا همه‌ی آنها پس از مدتی (در انتخابات ۹۶) به هم خواهند رسید. این دسته از مردم، دغدغه‌ی عدالت دارند و هرگز با وعده‌های روشن‌فکری و نهیب‌های اپوزوسیونی خام نمی‌شوند.

اما به نظر می‌آید روحانی قصد دارد بار دیگر این رفتار را تکرار کند، یعنی از گوشی مجری برنامه تا خطوط قرمز نظام را به باد انتقاد گرفته تا جایی در میان آرای خاکستری و مرده پیدا نماید. روحانی در این زمینه از مهارت خوبی برخوردار است و قطعا می‌تواند به نحو احسن، از آن استفاده کند، البته به شرطی که طرف مقابلش همان ائتلاف‌کرده‌های سال ۹۲ باشند.

انتهای پیام/م

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *