۱۵ شهریور ۱۳۹۵ - ۰۷:۴۱

گفتگوی اختصاصی با بخشدار زاوین؛
پروازی بودن، طرح تحول سلامت، خدمت رسانی به روستاهای دور آفتاده از مهم ترین سوالاتی بود که در زیر ذره بین قرار گرفت.

به گزارش کلات نادر، ۱۵ شهریورماه ۹۴  بود که مسئولیت بخشداری زاوین  به مهدی نایه درافتاد و پس از یک دوره سرپرستی آقای مهندس شادان آراسته ایشان سکان اداره بخشداری زاویه را بر عهده گرفت و در بیست و ششم شهریور در جلسه مشترک شورای اداری شهرستان و بخش زاویه معارفه گردید. اینک در آستانه یک سال فعالیت نایه در  به سراغ وی رفته‌ایم تا به بررسی کارنامه ایشان در بخش زاوین بپردازیم.

-در ابتدا مختصری از سوابق تحصیلاتی و کاری خود را برای آشنایی بیشتر مخاطبان سایت کلات نادر بیان کنید؟

با سلام و تشکر از وقتی‌که به اینجانب اختصاص داده‌اید، بنده دارای مدرک دیپلم ریاضی و فیزیک، کارشناس علوم اقتصادی گرایش اقتصاد بازرگانی از دانشگاه فردوسی مشهد و کارشناسی ارشد توسعه روستایی گرایش توسعه اجتماعی از زیرمجموعه‌های علوم اجتماعی از دانشگاه تهران هستم.

قبل از ورود به استانداری خراسان رضوی مدتی  همکار مطالعاتی پژوهشکده علوم انسانی و اجتماعی جهادددانشگاهی تهران، مدرس دانشگاه‌های آزاد و پیام نور و علمی بوده‌ام؛ چند سالی هم به‌عنوان  کارشناس پیشگیری و برنامه‌ریزی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز ریاست جمهوری خدمت کرده‌ام.

کارم در استانداری خراسان رضوی را از کارشناسی بخشداری شروع کرده‌ام، اولین پست سازمانی‌ام کارشناس امور شهر و روستای بخشداری میان ولایت بوده است.

همچنین مدتی به‌عنوان کارشناس امور اجتماعی و انتخابات بخشداری مرکزی تایباد، کارشناس امور سیاسی و انتظامی فرمانداری تایباد و سرپرستی بخشداری مرکزی تایباد خدمت کرده‌ام و اکنون نیز افتخار دارم به‌عنوان بخشدار در خدمت مردم شریف بخش زاوین و شهرستان کلات باشم.

-بخش زاوین دارای چند روستا و دهیاری است و در یک‌ساله گذشته چه اقداماتی انجام‌شده است؟

بخش زاوین دارای ۴۵ آبادی اعم از روستا و محلات عشایری است که از این تعداد ۱۹ روستا دارای آبادی است.

در ابتدای مسئولیت من از این ۱۹ دهیاری ۹ دهیاری دارای ساختمان دهیاری بوده‌اند که در یک‌ساله گذشته ساختمان ۳ دهیاری چهچهه، برده و باغکند نیز تکمیل‌شده است، ساختمان موسوم به گردشگری در روستای چنار نیز که سالهای گذشته احداث و در حال حاضر به  دلیل استفاده در حال تخریب بود با توافقی که با اداره میراث فرهنگی شهرستان صورت گرفت در اختیار دهیاری روستای چنار قرار گرفت و با تغییراتی جزئی ضمن اینکه از تخریب آن جلوگیری به عمل آمد در حال حاضر با دارا بودن دو اتاق اداری ، یک سالن جلسات و یک سوئیت برای میهمانان از بهترین ساختمان‌های دهیاری استان است. اسکلت ساختمان دهیاری‌های روستاهای باغگاه و مومن‌آباد نیز اجراشده است.

در یک‌ساله گذشته  علیرغم محدودی‌های مالی دولت بالغ‌بر ۱۳ میلیارد ریال در بین دهیاری‌های تابعه بخش متناسب با درجه دهیاری توزیع‌شده است همچنین یک دستگاه بیل یکهو به  دهیاری چنار، یک دستگاه کمپرسی به دهیاری قلیچ آباد و سه دستگاه نیسان کمپرسی به روستاهای سر رود، قلعه‌نو و آبگرم مجموعاً به ارزش ۵ میلیارد ریال تحویل‌شده است.

رویکرد من به‌عنوان یک کارشناس توسعه روستایی توانمندسازی دهیاران و فراهم کردن بستر لازم برای بروز خلاقیت و نیز باور خود در تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها بوده است   که تأثیرات بسیار خوبی در عمران و آبادانی روستاهای بخش داشته است.  اجرای بیش از ۱۵۰۰مترمربع سنگ‌فرش مشارکتی معابر روستای سر رود (تهیه مصالح با دهیاری/نیروی انسانی اجرا با اهالی) ،  اجرای۱۰۰۰۰ مترمربع  آسفالت معابر روستای قلعه‌نو  (۱۰۰۰ تن قیر موردنیاز به‌صورت رایگان تهیه‌شده است)،  اجرای بیش از ۳۵۰متر کانال و جدول کانیو در قالب پروژه جمع‌آوری و هدایت آب‌های سطحی در روستای آبگرم و چندین و چند پروژه ارزشمند دیگر که توسط دهیاران  سخت‌کوش روستاهای بخش انجام‌شده است.

-یکی از پتانسیل‌های بسیار مهم اقتصادی شهرستان کلات و بخش زاوین کشاورزی است، در این خصوص چه اقداماتی انجام‌شده است؟

همان‌طور که مطلعید سه سد شهرستان کلات در بخش زاوین واقع‌شده است که کاربری دو سد چهچهه و قره تیکان کشاورزی است. طرح پایاب سد چهچهه بااعتباری بالغ بر ۵۵ میلیارد ریال اجراشده و  این پروژه همچنان ادامه دارد و برای تکمیل آن ۶۰ میلیارد دیگر موردنیاز است که پیگیری‌های لازم برای تخصیص اعتبار آن در حال انجام است  همچنین پایاب سد قره تیکان بااعتباری بالغ‌بر ۲۵ میلیارد ریال اجراشده و برای تکمیل آن ۷۰ میلیارد دیگر موردنیاز است. استخر ذخیره آب کشاورزی روستای آبگرم بااعتبار ۳ میلیارد ریال احداث‌شده است. ۱۰ میلیارد ریال تسهیلات مکانیزاسیون و سرمایه در گردش به کشاوزان بخش نیز پرداخت گریده است.

-یکی از اقدامات مهم دولت جناب دکتر روحانی طرح تحول سلامت است، نمود اجرای این طرح در بخش زاوین چه بوده است؟

فارغ از بحث هزینه‌های بستر و درمان که برای روستاییان و شهروندان کشور یکسان است و به تبع در بخش زاوین هم از آن مردم بهره‌مند‌می شوند. در این دولت،‌خانه بهداشت روستای چنار احداث‌شده است. همچنین در بهمن‌ماه سال ۹۴ کلنگ احداث دو مرکز جامع سلامت روستایی در روستاهای چنار و تقی‌آباد مجموعاً بااعتبار ۱۶ میلیارد ریال به زمین زده‌شده که در حال حاضر هر دو پیشرفت فیزیکی ۹۰ درصدی دارند و  در آذرماه سال جاری تجهیز و به بهره‌برداری می‌رسد. اندازی بخش رادیولوژی مرکز جامع سلامت شهری زاوین راه‌اندازی شده است. موافقت شبانه‌روزی شدن مرکز جامع سلامت شهری زاوین اخذشده است و مشکلی که برای تحقق این مهم هست تأمین نیروی موردنیاز ۲ پزشک و ۲ پرستار است که از طریق دانشگاه علوم پزشکی و نمایندگان محترم پیگیری رفع ان نیز هستیم.

-در یک ماه اخیر شاهد وقوع دو حادثه آتش‌سوزی در روستاهای سررود و قلعه نو بودیم که اهالی از نحوه خدمات‌رسانی آتش‌نشانی گلایه داشتند در این خصوص چه اقدامی انجام‌شده است؟

متأسفانه در بخش زاوین  علیرغم وسعت و مساحت بخش تنها ایستگاه آتش‌نشانی موجود ایستگاه زاوین است. در این خصوص با دفتر امور روستایی استانداری و نمایندگان محترم برای واگذاری ماشین آتش‌نشانی مکاتبه شده است و پیشنهاد ما راه‌اندازی آتش‌نشانی در روستای امیرآباد مرکز دهستان پساکوه است و آشیانه آن نیز ساخته‌شده است. با پیگیری‌های انجام‌شده بخش زاوین در اولویت واگذاری آتش‌نشانی قرار دارد. مسئله دیگر این است که هر دو ساختمانی که دچار حریق شدند با مصالح سنتی ( چوب) ساخته‌شده‌اند، با توجه به تسهیلاتی که بنیاد مسکن برای بهسازی مساکن روستایی دارد درخواست ما این است که روستاییان محترم از این امکان استفاده کنند. در یک سال گذشته بالغ‌بر ۴/۶ میلیارد ریال اعتبارات بهسازی مسکن روستایی در سطح روستاهای تابعه بخش توسط بنیاد مسکن شهرستان پرداخت‌شده است. همچنین درخواست عاجزانه ما از روستاییان عزیز و این است که نسبت به بیمه ساختمان‌ها ، دام و محصولات خود اقدام کنند تا در صورت وقوع حادثه احتمالی خسارتشان جبران شود.

-یکی از انتقادات شهروندان به مدیران شهرستان پروازی بودن آن‌هاست، شما هم پروازی هستید؟

بنده در روز معارفه‌ام به انفاق خانواده‌ام به زاوین آمده‌ام و در همه این مدت یک سال در زاوین ساکن بوده‌ام.

-ساکن شدن شما تأثیری هم در کار شما داشته است؟

صدردصد، به‌علاوه تمرکزی بیشتری که فرد دارد می‌تواند خانواده و همسر مدیر به‌عنوان ناظر بیرون نقش مشاور را هم داشته باشند. مثالی می‌زنم. یکی از ماموریت های  فرماندار محترم  به اینجانب  پیگیری احداث تله کابین در زاوین بوده است. در همین راستا چند گروه سرمایه گذار نیز از منطقه بازدید داشته اند. روزی همسرم گفت« اهالی زاوین و گردشگران به عابربانک دسترسی ندارند تو دنبال  تله کابین» و این جمله ایشان باعث شده این موضوع را با جدیدت بیتشری پیگیری کنیم که با همت جناب آقای دکتر شیران نماینده محترم مجلس و همراهی بانک شهر این موضوع محقق شد.

-اگر اقدام دیگری را قابل ذکر می دانید بفرمایید.

یکی از اقداماتواتفاقات خوب ازنظر من برگزاری نشست تخصصی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در شهرستان با حضور اساتید دانشگاه فردوسی مشهد، مدیران کل امور اقتصادی استانداری، سازمان جهاد کشاورزی، مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان، فعالان بخش خصوصی و مدیران دستگاه‌های اجرایی شهرستان در زاوین بود که انعکاس بسیار خوبی داشته است. همچنین حضور استاندار محترم و معاون سیاسی استانداری و تعدادی زیادی از مدیران کل در مرکز بخش زاوین نیز از اتفاقات خوب بوده است.

-اگر کلام دیگری به‌عنوان سخن پایانی دارید بفرمایید.

ضمن تشکر مجدد از جنابعالی و سایت پرمخاطب کلات نادر بر خود لازم می‌دانم از حمایت‌های فرماندار محترم، پیگیری‌های نمایندگان محترم مجلس و مدیران و پرسنل زحمتکش دستگاههای اجرایی شهرستان همکاران خودم در بخشداری زاوین تشکر کنم. همچنین از آقایان شاکری و آراسته که در این دولت و پیش از من مسئولیت بخشداری راوین را بر عهده داشته‌اند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *