۶ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۹

دامپروری در کلات
رئیس جهاد کشاورزی کلات: با پیگیری های انجام شده؛ 3هزار و صد تن جو مدت دار در بین دامداران توزیع که این امر باعث تنظیم بازار خوارک دام در کلات شده است.

به گزارش کلات نادر؛ دامداری در کلات سابقه‌ای طولانی دارد و حتی شغل اصلی و منبع درآمد عده زیادی از مردم این دیار را تشکیل می‌دهد

 

در بعضی از روستاهای شهرستان کلات، بسیاری از مردم روستا به این فعالیت مشغول هستند؛ و این پتانسیل را داراست که در صورت حمایت از نظر تولید فرآورده‌های لبنی و گوشتی حداقل نیاز خود همشهریان در کلات را تامین کند.  بنابراین رسیدگی به امور دام و نظارت بر شرایط بهداشتی ونگهداری از دام‌ و طیوریکی از اصول مهم در سطح شهرستان است ، چرا که زندگی بسیاری از مردم کلات  را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

 

در این گزارش سعی شده است تا نگاهی اجمالی به وضعیت دامپروری و خدمات دامپزشکی  در کلات بر آن انداخته شود.

 

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان کلات؛علی اکبر ایزدی در همین رابطه به خبرنگار کلات نادر اظهار داشت: شهرستان کلات با توجه به اقلیمی که دارد دارای حدودا ۵هزار دام سنگین و حدود ۴۰۰هزار دام سبک  می باشد این جمعیت دام سبک به صورت سنتی نگهداری می‌شود و چرای این جمعیت دام نیز آزاد است.

 

 

رئیس جهاد کشاورزی کلات ادامه داد:با توجه به گرفتاریهای اخیر دامداران بخاطر شرایط نامساعد  شهرستان و پس از سیل  تمهدیدات خوبی در جهت حمایت از دامداران شده است، کلات تنها شهرستانی که پس از فاجعه سیل ۲۰مرداد با پیگیری های که شده است ۳هزار و صد تن جو مدت دار را در بین دامداران توزیع کرده است که این امر باعث تنظیم بازار خوارک دام در کلات شده است. و پیگیر هستیم از طریق استانداری و وزارتخانه  که مدتش را تا ۴الی ۶ماه تمدید کنیم

 

 

وی بیان داشت: با توجه به پتانسیل شهرستان کلات  پیگیر هستیم تا با ایجاد سایتهای مجتمع گلخانه ای ،دامداری و شیلات در نقاط صفر مرزی یک اشتغال پایدار برای جوانان علاقه مند ایجاد کنیم.

 

 

در گفتگوی که با شبکه دامپزشکی شهرستان کلات در رابطه با وضیعت دامپروری داشتیم ،دکتر صبوری عنوان نمود که امسال خوشبختانه  بیماری و مسئله خاصی دامداریهای سطح شهرستان را تهدید نکرد.

 

وی در رابطه با خدمات ارائه شده به دامداران عنوان نمود :واکسن های شا ربن، آبله، تب برفکی، تب مالت، پی پی ار، هاری، انترو توکسمی، اگالاکسی در تمام دامپروریها استفاده شده که تمامی خدمات دامپزشکی در بخش دولتی به صورت رایگان است.

 

وی همچنین از استقبال خوب اکثر دامداران کلاتی در بکارگیری علم روزدامپزشکی در دامپروریها گفت و مطرح کرد عده کمی از دامداران با واکسیناسیونها و پیشگیریها مخالفند و به شیوه سنتی در دامداری می پردازند.

 

تهیه و تنظیم:غلامی

/انتهای پیام

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *