۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۱

در راستای اقتصاد مقاومتی
رئیس اداره آب و فاضلاب شهری کلات گفت: میانگین مصرف آب در خاورمیانه از ۷۰ تا۱۸۰لیتر برای هر فرد است که در کلات این میانگین به ۱۲۰لیتر در شبانه روز میرسد.

کارگاه آموزشی اصلاح الگوی مصرف با حضورمهندس موسی رضایی شب گذشته  در دارالقران احسان کلات به همت حوزه حضرت فاطمه(س) برگزار شد.

به گزارش کلات نادر، مهندس موسی رضایی در محل کارگاه آموزشی که باهدف آشنایی و آموزش بانوان در زمینه اصلاح الگوی مصرف آب برگزار شده است،اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی به معنی استفاده از ظرفیت هاست و اصلاح الگوی مصرف یکی از زیر شاخه های اقتصاد مقاومتی است.که باید مد نظر همه مسئولین و مردم قرار بگیرد.

رئیس اداره آب و فاضلاب شهری افزود: یکی از مشکلاتی که جامعه دچار آن ست کمبود آب و مصرف بیش از اندازه ایران از سرانه جهان است که بدلیل عدم فرهنگ سازی و اصلاح الگوی مصرف است که بیشتر باید از پایه و ریشه درست شود.

وی ادامه داد:فرزندان ما باید با الگوی مصرف آشنا باشند تا بتوانند استفاده بهینه و درست از حامل‌های انرژی را داشته باشند . یکی از مواردی که در بحث مصرف آب مطرح است استفاده از شیرهای کم مصرف،شیرهای کاهنده و دیگرتجهیزات کم مصرف در جهت رعایت مصرف آب است.

                                      سرانه مصرف آب هرکلاتی ۱۲۰لیتر در روز

رضایی با بیان اینکه ؛میانگین مصرف آب در خاورمیانه از ۷۰ تا۱۸۰لیتر برای هر فرد است افزود: در کلات این میانگین به ۱۲۰لیتر میرسد. یعنی هر فرد کلاتی در شبانه‌روز ۱۲۰ لیتر آب مصرف می کنند.

رئیس اداره آب کلات گفت:با توجه به کاهش ۵۰ درصدی بارندگی ها در کلات نسبت به سال گذشته با کمبود آب مواجه خواهیم بود و در شرایط فعلی و این کاهش بارندگی‌ها، تنها چیزی که به دست خود ما قابل کنترل است تغییر و اصلاح الگوی مصرف است

وی عنوان کرد: ما باید سعی کنیم با کار فرهنگی و تشویق، روش مصرف را تغییر بدهیم. چرا که انسان موجودی قابل تغییر است و وقتی متوجه شود که این امر موجب  ضرر برای اقتصاد خودش و خانواده و همچنین برای نسل های آینده اش، دارد حتما دست به تغییر و اصلاح الگوی مصرف میزند.

رضایی بیان داشت:از نظر روانشناسان بسیاری از رفتارهای اجتماعی تا ۶ سالگی در افراد تثبت میشود و فرزندان ما باید از کودکی با الگوی مصرف آب آشنا شوند تا در بزرگسالی  مصرف صحیح آب و دیگر حامل‌های انرژی را داشته باشند.

وی تاکید کرد:هرکسی به اندازه خودش گامی بردارد می‌تواند در اصلاح الگوی مصرف تاثیر داشته باشد چرا که ما در توصیه های دینی داریم دیگران را با رفتارهای عملی خودتون هدایت کنید.

رییس اداره آب کلات  از مزایای اصلاح الگوی مصرف آب گفت: اولین نفعی که برای فرد دارد نفع اقتصادی برای خانواده‌اش است چرا که هرچه مصرف آب به صورت پلکانی بیشتر باشد. قیمت آب مصرفی به صورت تصاعدی افزایش پیدا میکند.

وی افزود:قسمت عمده مصارف حاملهای انرژی در دست خانم‌های خانه است و باید بانوان عزیز رفتارهای مصرفی خودشان را تغییر بدهند و همچنین آموزش را از کودکی و خردسالی به فرزندانشان شروع کنند و نحوه استفاده صحیح از حامل‌های انرژی را به آنها بیاموزند.

رضایی علت تاثیرضعیف برنامه ها وبروشورهای تبلیغاتی کشور را این دانست که جامعه هدف این طرحها بیشتر بزرگسالانند؛ درحالی که بیشترین اثر در سنین خردسالی و کودکی است و مادران عزیز از طریق رفتار صحیح در مصرف آب ،کتاب ،انیمیشن و… به اصلاح الگوی مصرف بپردازند.

/انتهای پیام

برچسب‌ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *